Butelki dla niemowląt w UE będą bezpieczne

Unia Europejska wprowadza od przyszłego roku zakaz produkcji i obrotu, przeznaczonymi dla niemowląt plastikowymi butelkami wytworzonymi z polimerów, przy produkcji których stosuje się bisfenol A (np. poliwęglany) - informuje "Chemistry World".

Zakaz zacznie on obowiązywać od 1 czerwca 2011 roku.

Od kilku lat, wokół niektórych typów polimerów stosowanych do produkcji naczyń dla niemowląt zbierały się ciemne chmury. Kolejne, niezależnie ukazujące się wyniki badań wskazywały na niekorzystny wpływ, stosowanego w produkcji niektórych plastików bisfenolu A, na prawidłowy rozwój niemowląt.

Bisfenol A jest stosowany przez przemysł chemiczny między innymi do wytwarzania poliwęglanów, z których od jakiegoś czasu produkowana jest większość akcesoriów kuchennych przeznaczonych dla dzieci i niemowląt (np. butelki do mleka).

Teoretycznie, podczas używania zgodnego z instrukcją poliwęglanowych butelek do mleka, nic złego nie powinno się stać niemowlęciu. Jednak, jak wskazują liczne wyniki badań, sytuacja ta zmienia się, gdy butelki te, podobnie jak inne szklane czy stalowe przedmioty kuchenne przeznaczone dla niemowląt, sterylizowane są termicznie.

Głównym czynnikiem odpowiedzialnym za degradację struktury poliwęglanów jest temperatura. Niewidoczna "gołym okiem" degradacja polimeru umożliwia pojawienie się i przedostanie do żywności bisfenolu A z uszkodzonej struktury poliwęglanu. W takiej sytuacji toksyczny bisfenol A, wraz z zamkniętym w butelce pokarmem, trafia do organizmu niemowlaka.

Choć nie są to ilości bezpośrednio zagrażające zdrowiu, to jednak długotrwałe narażenie młodych organizmów na obecność choćby małych ilości trucizny nie jest obojętne dla ich prawidłowego rozwoju. Fakt ten został potwierdzony wielokrotnie badaniami laboratoryjnymi.

Z tego względu, najnowsze regulacje prawne przygotowane przez Unię Europejską, od 1 czerwca 2011 roku - w Dzień Dziecka - ograniczą całkowicie możliwość sprzedaży, importu oraz produkcji butelek dla niemowląt wytwarzanych z użyciem bisfenolu A. Zakaz ten będzie obowiązywał na terenie wszystkich krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej.

źródło: PAP - Nauka w Polsce

 

Zobacz również:

Niebezpieczne ftalany


Niebezpieczne ftalany

Niebezpieczeństwa w kuchni


Niebezpieczeństwa ukryte w kuchni

Trujące plastiki


Trujące plastiki