Ostropest plamisty skutecznym lekiem na wątrobę

Uszkodzenia wątroby to plaga współczesnego świata. Nasza wątroba musi sobie poradzić z wszelkimi toksynami, z którymi mamy codziennie do czynienia. Jeśli tych toksyn jest więcej, niż wątroba może przerobić, jej komórki ulegają zniszczeniu, pogarsza się jej funkcjonowanie i w końcu wątroba może stać się niewydolna.

W przypadku uszkodzenia wątroby, oferta medycyny konwencjonalnej jest skromna, nie gwarantująca w dodatku wyzdrowienia. Za to natura dysponuje skutecznym środkiem chroniącym naszą wątrobę przed uszkodzeniem toksynami. Tym środkiem jest ostropest plamisty (Silybum marianum).

Ta kłująca roślina od wieków stosowana była jako lek w chorobach wątroby. Zapomniana nieco w XX wieku, powróciła do łask w Iatach siedemdziesiątych, gdy badania niemieckich naukowców potwierdziły jej skuteczność jako leku na wątrobę.

Działanie lecznicze ostropestu

Najważniejsze jest działanie odtruwające frakcji flawonolignanów z owoców ostropestu, zwanej sylimaryną, i jej wybiórcze zdolności ochraniania miąższu wątroby, a w pewnym stopniu także nerek, przed niszczącym wpływem różnych trucizn. Zmieniając strukturę zewnętrznej błony komórek wątroby, sylimaryna zapobiega przenikaniu do nich toksyn. Ma ponadto wyjątkową zdolność do stymulowania syntezy białek w komórkach wątroby przez zwiększenie aktywności DNA i RNA, dzięki czemu pozwala regenerować uszkodzone komórki. Sylimaryna ma także właściwość mobilizowania innych przeciwutleniaczy w komórkach wątroby do obrony przed atakiem toksyn. Stymuluje również tworzenie się nowych komórek wątroby.

W badaniach klinicznych wykazano skuteczne działanie wyciągu z ostropestu plamistego w zapaleniu wątroby, alkoholowej marskości wątroby oraz uszkodzeniu wątroby spowodowanym czynnikami chemicznymi. Stosowano go również z powodzeniem przy zatruciach trującymi grzybami, zwłaszcza muchomorem.

Wyciągi alkoholowe lub wodne z owoców ostropestu mają szerszy zakres działania niż sylimaryna. Od dawna znana była ich skuteczność w różnych krwawieniach wewnętrznych oraz w krwawieniach z organów kobiecych. Zawarte w nich flawonoidy wzmacniają ściany naczyń krwionośnych. Powodują ponadto niewielki skurcz mięśni gładkich naczyń krwionośnych i łagodny wzrost ciśnienia krwi.

Niektóre składniki owoców ostropestu zwiększają wydzielanie soku żołądkowego i regulują czynności trawienne oraz poprawiają apetyt.

Działania niepożądane

W zalecanych dawkach leczniczych przetwory z ostropestu nie wykazują działania szkodliwego nawet po długotrwałym stosowaniu. W przeciwieństwie do innych leków, które oddziałują na wątrobę, ostropest plamisty z rzadka powoduje tylko niegroźne skutki uboczne w postaci zaburzeń żołądkowo-jelitowych (lekka biegunka w pierwszych dniach kuracji).

Zastosowanie

Przetwory z ostropestu stosuje się przede wszystkim w schorzeniach wątroby, zwłaszcza w jej wirusowym zapaleniu. Podaje się je także w okresie rekonwalescencji po przebytej żółtaczce zakaźnej dla zapobieżeniu przewlekłemu zapaleniu wątroby lub ostremu żółtemu zanikowi wątroby. Ponadto w marskości wątroby, zwyrodnieniu tłuszczowym wątroby oraz jej uszkodzeniach wywołanych różnymi toksynami. Potwierdzono również, że sylimaryna ma korzystny wpływ na miąższ nerek, zwłaszcza że niektóre związki toksyczne są częściowo wydalane z moczem.

Wyciągi z owoców ostropestu zalecane są w krwawieniach z nosa, jelita grubego, żylaków odbytu, niektórych krwawieniach macicznych oraz przedłużonym miesiączkowaniu. Podaje się je także w niedokwaśności soku żołądkowego, braku łaknienia, wzdęciach i odbijaniu, a niekiedy w bólach głowy typu migrenowego, obniżonym ciśnieniu krwi oraz skłonności do choroby morskiej i lokomocyjnej.

Przetwory z ostropestu

Odwar z owoców ostropestu
1/2 - 1 łyżeczkę rozgniecionych owoców ostropestu zalać 1 szklanką gorącej wody i powoli ogrzać do wrzenia. Gotować łagodnie pod przykryciem 5-7 minut. Odstawić na 15 minut i przecedzić. Pić co 1 godzinę po 1 łyżce jako środek przeciwkrwotoczny. Jako środek ochraniający naczynia i wątrobę pić 2 razy dziennie 1/2 szklanki po jedzeniu. Wskazany jest dodatek do odwaru 10-20 kropli nalewki miętowej lub dziurawcowej.

Proszek w zaburzeniach trawiennych
Zmieszać 20 g owoców ostropestu, 10 g korzenia mniszka oraz po 5 g owoców kminku lub kopru włoskiego, liści mięty pieprzowej i kory kruszyny. Całość rozdrobnić dokładnie w młynku elektrycznym. Przyjmować doustnie 2-3 razy dziennie po jedzeniu po 1/3 – 1/2 płaskiej łyżeczki proszku w 1/4 szklanki wody w niestrawności, zbyt małej ilości soku żołądkowego i żółci oraz w zaparciach.

W aptece dostaniemy również gotowe preparaty z ostropestu w formie tabletek, z których najpopularniejszy to Sylimarol.

Jak szybko działa ostropest?

Preparaty z ostropestu są szybko wchłaniane z przewodu pokarmowego. Poprawa następuje po upływie 5-8 dni od momentu rozpoczęcia kuracji. Obniża się wtedy aktywność enzymów, wątroba zmniejsza się, cofają się objawy żółtaczki. Ale osoby z alkoholowym uszkodzeniem wątroby powinni przyjmować wyciągi z ostropestu plamistego przez kilka miesięcy. A remisja przewlekłego zapalenia wątroby w czasie leczenia preparatami ostropestu następuje po 6-12 miesiącach.

barb
źródła: Sekcja Zdrowie, poz. 8, 70 i 91

 

Zobacz również:

Demistyfikacja odtruwania


Demistyfikacja odtruwania

Gdy wątroba choruje


Zadbaj o wątrobę

Odtruwanie ziołami


Odtruwanie ziołami