Wiosna na balkonie

Posiadanie ogrodów to przywilej ludzi mieszkających na obrzeżach miast i na wsiach. Mieszkańcom miast pozostaje cieszyć się ich namiastką, czyli balkonami. Chcesz ożywić swój balkon i wprowadzić do niego wiosenny nastrój? Przedstawiamy kilka prostych kroków, które sprawią, że balkon rozkwitnie

Pierwszym krokiem powinny być gruntowne porządki na balkonie. Posadzkę, balustrady i parapety należy oczyścić po zimie, a rośliny, które spędziły zimowe miesiące w donicach lub skrzynkach, przyciąć i podlać. Kiedy balkon będzie już uprzątnięty, możemy zabrać się za sadzenie.

Wiosna to kolory, więc im barwniej, tym lepiej! Na balkonie świetnie sprawdzą się bratki wielkokwiatowe, drobnokwiatowe, prymulki oraz stokrotki. Niezastąpione okazać się mogą także fiołki rogate oraz rośliny cebulowe, a wśród nich hiacynty, narcyzy, szafirki, krokusy czy tulipany. Balkony będą także pięknie wyglądały, jeśli wybierzemy pelargonie, szałwie, aksamitki, begonie, żeniszki, petunie i fuksje. Posadzenie wielu odmian i gatunków roślin pozwoli stworzyć nam piękną, różnorodną kompozycję. Jej urozmaiceniu posłużą także donice i skrzynie – w zależności od zaplanowanego efektu wybierzmy różnokolorowe donice ceramiczne, wiszące kosze, wiklinowe lub rattanowe skrzynki różnej wielkości albo nawet praktyczne, ekologiczne worki na kwiaty. Donice dodatkowo można udekorować młodymi gałązkami wierzby, a na wierzch kompozycji ułożyć kawałki grubej kory lub mech.

Wiosna na balkonie

Balkon to miejsce, które można także zamienić w ogródek warzywny lub ziołowy. Warzywa są najlepszym źródłem witamin! Wiele warzyw nadaje się do uprawy balkonowej. Ważne tylko, by zapewnić im dostęp światła, regularnie podlewać i nawozić nawozami organicznymi. Już pod koniec marca możemy wysiewać do pojemników marchew, sałatę masłową, rokiettę siewną, rzodkiewkę oraz szczypiorek. Siewkom tych warzyw nie zaszkodzą spadki temperatur. Miłośnicy truskawek z bitą śmietaną mogą pokusić się o zakup sadzonek truskawki pnącej. Soczyste, czerwone owoce będą nie tylko zdobić balkon, ale także wspaniale smakować! Decydując się na uprawę ziół na balkonie, wybierzmy miętę, bazylię pospolitą, tymianek pospolity czy rozmaryn. Dzięki nim balkon będzie nie tylko pięknie się prezentował, ale także wspaniale pachniał.

Jednym z prostszych sposobów dodania nawet malutkiemu balkonowi charakteru jest wykorzystanie starych mebli. Jeśli gdzieś w piwnicy kurzy się drewniane krzesło, a na strychu stoi kawowy stolik, który pamięta minione dekady, nie wahajmy się! Warstwa świeżej farby pomoże wyczarować stylowy zestaw balkonowy.

Wiosenny balkon to także dodatki w soczystych kolorach. Na posadzce warto ułożyć kolorowy chodnik, a na krzesłach – miękkie poduszki w kwiatowe lub geometryczne wzory. Nie można pominąć także świec, lamp solarnych i lampionów, które umilą coraz cieplejsze wieczory spędzane na powietrzu. Jeśli pragniemy ukryć się przed ciekawskim wzrokiem sąsiadów lub przechodniów, na balkonie możemy założyć tkaninę osłonową lub matę bambusową na balustradę, a nad nią zawiesić delikatne, zwiewne zasłonki. Innym sposobem jest rozstawienie w donicach ozdobnych wysokich krzewów.

Po czterech długich, zimowych miesiącach w końcu możemy cieszyć się momentami spędzonymi na słońcu. Warto dobrze wykorzystać czas na wiosenne porządki i przygotowania, by przez cały sezon cieszyć się pięknem ukwieconego, stylowo zaaranżowanego balkonu.

Więcej wiosennych inspiracji znajdziecie w ebooku Westwing.

 

Zobacz również:

Rośliny oczyszczające powietrze


Rośliny oczyszczające powietrze

Ziołowy ogródek


Zioła w ogródku

Naturalne nawozy do kwiatów


Wzmocnienie kwiatów